משילות

לאחר שסיימתי עם הקריירה הביטחונית, השלמתי את לימודי המשפטים ועבדתי כעורך דין במשך עשור. התקופה המשמעותית הזו בעולם המשפט והמקרים בהם נתקלתי וטיפלתי גרמו לי להגיע למסקנה כי יש לבצע שינוי יסודי במערכת המשפט כולה, ולא רק בבתי-המשפט. חייבים להחזיר את האיזון שהופר בין הרשויות. חייבים להבריא את הדמוקרטיה הישראלית, שבהדרגה, האדירה את מה שאני מכנה "שלטון המשפטנים", על חשבון משילות הציבור באמצעות נבחריו ויכולת ביצוע.
השאלה החשובה ביותר היא "של מי המילה האחרונה"? האם היא של היועצים למיניהם והשופטים, שמעולם לא נבחרו ע"י הציבור ולעולם לא יבקשו את אמונו אחת ל-4 שנים? או של הציבור באמצעות נבחריו? זו הסיבה שהובלתי וקידמתי את:

אשר מבקש לשנות את השיטה מן היסוד ולהשיב את היועצים לתפקידם המקורי – ייעוץ. כיום, היועמ"שים הפכו להיות "שרי על" שמקבלים את ההחלטות בפועל, במקום לסייע לשר להגשים את המדיניות לשמה נבחר. הם התרגלו לשלוט – אבל מבלי להיבחר. הצעת החוק שלי תסמיך את השרים לבחור את היועץ המשפטי כמשרת אמון ותגביר את יכולת המשילות. שלטון העם – כן; שלטון המשפטנים – לא. על אף ששרת המשפטים עיקרה מתוכן את הצעת החוק, אני מקווה שבכנסת הבאה נוכל להעביר אותה במתכונת הנכונה. 

שעבר בקריאה שנייה ושלישית, הלוא הוא חוק עוקף בג"צ שפסל את החלטותיהם של חמישה שרי פנים, המאפשר לשלול את תושבות הקבע של אנשי חמאס ממזרח ירושלים המייצגים את חמאס בפרלמנט של הרשות הפלסטינית – כדי שיפסיקו ליהנות מכל הטוב שיש לכספי משלם המסים הישראלי להציע. בג"ץ טעה טעות מרה כשבחר להפוך את החלטות שרי הפנים – טעות ששמחתי לתקן בחוק.

המאבק הפרלמנטרי והציבורי למען המתמחים למשפטים, שהוכשלו ע"י הגילדה של לשכת עורכי הדין. תחילה פניתי לשרת המשפטים, עליה חתמו רוב חברי הכנסת מכל סיעות הבית (מהלך פרלמנטרי נדיר). לאחר מכן יזמתי כינוס גדול וחסר תקדים באולם הגדול ביותר בכנסת, אליו הגיעו מאות מתמחים. ולבסוף – כאמצעי אחרון – הגשתי את "חוק הפקטור". בתגובה, החליטה לשכת עורכי הדין להיאבק בי ובשותפיי לדרך, עד כדי כך שהכריזה כי "לא תכיר בחקיקה גם אם תעבור בכנסת ותעביר את העניין להכרעתו של בג"ץ". זהו ביטוי נוסף לריקבון שפשה במערכת המשפטית. ניתן רק לדמיין באיזה אופן פעלו אותם גורמים בבואם למנות את שופטי ישראל.

"את דינה זילבר צריך לפטר"

ערוץ 20

הפיגוע קרה בחסות בג"צ

ערוץ עשר

"היועמ"שים על הגדרות"

ערוץ 13 – רשת

אני תומך באוחנה!